7/24

0532 435 76 73

Modernİzasyon

Asansörler sıklıkla kullanıldığından mekanik ömürleri de göz önüne alındığında, belli bir zaman sonra (yaklaşık 10 yıl) asansörün çalışma performansının da düşmesi sebebiyle modernizasyon kaçınılmaz olmaktadır.

Modernizasyon : 2 şekilde yapılır.

Talebe göre Modernizasyon

Sistem düzgün çalışıyorsa Kabin Dekorasyonu ve Buton yenilenmesiyle sağlanabilir. Kabinin dekorasyonu yerinde yapılır. Duvar kaplamaları laminat veya paslanmaz yapılabilir. Tavan ve taban döşemesi çeşitli seçeneklerle yenilenerek daha ferah daha aydınlık bir kabin görüntüsü elde edilebilir. Emniyet yönünden sakıncalı olan kabinler ise, Taşıyıcı Süspansiyonları ve Paraşüt Sistemleri başta olmak üzere, bütünüyle yenilenmek zorundadır. Kabin Yenilenmesi esnasında tam otomatik kabin içi emniyet kapısı takılması asansörünüzün güvenliğini arttıracaktır Kat ve Kabin içi butonlarının dijital göstergeli veya LCD göstergeli olarak yenilenmesi son derece estetik ve şık butonlarla sağlanabilir. Yeni butonların çalışabilmesi için kumanda panosunun ve tesisatın da değişmesi veya tesisata ilave yapılması gerekebilir.

Teknik olarak yapılması gereken modernizasyon

Teknik olarak yapılması gereken modernizasyon ise sistemin düzgün ve sağlıklı çalışmadığı emniyetten yoksun asansörlere uygulanır. Bu modernizasyonda; aşağıdaki tüm ekipmanlar yenilenebilir. Eski tip tek hızlı çok ani ve sert duran, sadece basılan kata giden, asansörlerin kumanda tablosu ve makinelerinin yenilenmesiyle daha hızlı ve basılan her kata sırayla gidebilen asansörlere dönüşüm mümkündür. Modernizasyon teklifleri için mutlaka çalışan asansörünüz A dan Z ye incelenerek Teknik İnceleme Raporu doldurulduktan sonra çalışma durumuna uygun olarak teklif hazırlanır.

Makina: Çalışan eski asansörlerin bir çoğunda tek hızlı 0.63 m/sn makineler mevcuttur. Duruş kalkış konforunun çok kötü olduğu bu sistemler yeni nesil çift hızlı yada kademesiz hızlı makineler ile yenilenerek hem hız hem de duruş kalkış konforu açısından son derece iyi sonuçlar elde edilebilir.

Tablo: Tek hızlı makine motorun tek başına yenilenmesi mümkün olmadığı için yeni hıza ve sürüş şekline uygun olarak kumanda tablosu da son teknoloji ürünü CPU kontrollü CE belgeli olarak sellektif kumanda şeklinde yenilenir.

Tampon: Kuyu dibi ve üstü emniyet mesafeleri için kabinin ve karşı ağırlığın altında bulunan tamponlar EN-81-1 standardı gereği CE belgeli olarak yenilenir

Regülatör: Asansörde Can Güvenliği dendiği zaman ilk akla gelen paraşüt sisteminin çalışmasını sağlayan Regülatör sistemi de aşağı-yukarı yönde etkili olarak, tüm aparatlarıyla beraber EN-81-1 standardı gereği CE belgeli olarak yenilenir

Paraşüt: Asansörün kontrolsüz olarak hızlanması durumunda devreye giren fren tertibatı da EN-81-1 standardı gereği CE belgeli olarak yenilenir

Kilit: Manuel kapıların en önemli aksamı olan kapı kilitleri de EN-81-1 standardı gereği CE belgeli olarak yenilenir

Ups: Asansörün kendi panosu ile beraber uyumlu olarak çalışabilecek bu kurtarma sistemi, elektrik kesilmesi anında bir kaç saniye içersinde devreye girerek, iki kat arasında kalmış ve emniyet devreleri kapalı kabini en yakın kata getirir ve (eğer varsa) otomatik kapıların açılarak içeride mahsur kalan kullanıcının kabinden çıkmasına olanak sağlar.

Deprem Sensörü: Deprem sonrasında, asansörleri kullanarak binadan ayrılmaya çalışmak kesinlikle çok yanlış ve yaygın bir davranıştır. Depremlerde asansörün çalışmaya devam etmesi, asansör karşı ağırlığının kılavuz raylardan çıkması yada taşıyıcı halatların makine kasnak yuvalarından çıkması pahallı ve onarılması zaman alıcı arızalara sebebiyet verir. Bizler asansörlerimize sismik röle ilave ederek şiddetli bir deprem anında asansörünüzü en yakın kata getirerek durmasını, kapıların açılarak asansansör de mahsur kalmanızı önlüyor,dış kumanda çağrılarına cevap verilmesini iptal ederek deprem sonrası binaların asansör kullanılarak boşaltılmasını önlemiş oluyoruz. Sismik röle, şiddetli bir deprem anında sismik hareketleri algılayıp kontrol sinyalleri üreterek kumanda tablosuna ve butonlarına kısıtlama getirmektedir