7/24

0532 435 76 73

YILLIK DENETİMLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Yıllık kontrolü yapılan her asansöre uzman kontrol mühendisleri tarafından kırmızı, sarı, mavi veya yeşil renkli zemin üzerine, gerekli açıklamaların siyah renkli olarak yapıldığı bir bilgi etiketi iliştirilir.Bu etiketler asansörlerinizin can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını anlayabilmeniz için kabin içerisindeki kullanıcıların rahatlıkla görebileceği bir şekilde kumanda butonunun etrafına ve ana durakta yer alan kumanda düğme panelinin yanında bulunmaktadır.

Eğer asansörünüzde bu etiketlerden bulunmuyor ise en kısa zamanda apartman yöneticiniz veya apartman yönetim firmanız ile iletişime geçip asansörlerinize periyodik kontrol/muayene yapılmasını talep edebilirsiniz.Asansörlerinizin periyodik kontrol/muayene’si ve etiket sistemi, direkt olarak sizin can ve mal güvenliğinizi korumak amaçlı yapılan uygulamalardır bu uygulamanın devamlılığı ve asansör kullanıcılarının tamamının bilgilendirilebilmesi için etiketlerin zarar görmemesi gerekmektedir.

Kırmızı Etiket

Kırmızı renk asansör etiketi asansörünüzün riskli olduğu anlamına gelir. Can sağlığı ve mal güvenliği konusunda yüksek risk taşıyan asansörler için Kırmızı renk etiket uygulanır. Yönetmeliğe göre neler eksikse tarafınıza bildirilir ve 60 günlük süre tanımlanır. Bu süre içerisinde eksikleri tamamlamanız gerekir. 60 gün içinde/sonunda denetim firması tekrar kontrol sağlar. Etiket renginiz değişmez ise belediyenize bildirilir ve asansör mühürlenir.

Sarı Etiket

Sarı renk asansör etiketi asansörünüzün kusurlu olduğu anlamına gelir. Can sağlığı ve mal güvenliği konusunda risk taşıyan asansörler için Sarı renk etiket uygulanır. Eksiklerinizi tamamlamak için 120 gün süreniz vardır. Bu sürenin sonunda/içinde tekrar bir denetim yapılır ve eksiklerin tamamlanmış olup olmadığına bakılır. Tamamlanmazsa yukarıda ki sonucun aynısı gerçekleşir.

Mavi Etiket

Mavi renk asansör etiket i asansörünüzün hafif kusurlu olduğu anlamına gelir ve yeşil etiket almanıza gerek kalmaz. Sonra ki sene (12 ay sonra) tekrar denetime gelinir. Bu bilgiler belediyeye ve bakım firmanıza iletilir.

Yeşil Etiket

Yeşil renk asansör etiketi asansörünüzde hiç bir kusur olmadığını belirten etikettir. Yeşil renk etikete sahipseniz yapmanız gereken bir düzenleme yok demektir. Çünkü asansörünüz herhangi bir risk taşımamaktadır